Nawigacja
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1,994
Najnowszy użytkownik: ebywaqyk

Galeria - Nasze Hafty


Więcej w GALERII

Aktualizacja Galerii - Nowe wzory haftów


Więcej w GALERII Oraz GALERIA FLASH

Hafty Sióstr Westiarek

Więcej w GALERII

Siostry Westiarki
Siostry Westiarki - zgodnie ze swoim charyzmatem prowadzą pracownię szat liturgicznych. "W naszych pracowniach haftujemy ornaty, sztandary, chorągwie – jest to haft ręczny. Pracę łączymy z modlitwą, bo jest to praca z intencją – dla Boga."
Zgromadzenie Sióstr Westiarek
s. Teodora Perczak

ZGROMADZENIE SIÓSTR WESTIAREK JEZUSA


Na terenie Włocławka pracują siostry z różnych zgromadzeń zakonnych. Na ulicy i w kościele spotykamy siostry ubrane w habit – strój zakonny. Nie wiem, ilu z nas jest świadomych tego, że obok nas żyją, pracują i mieszkają siostry, które nie mają stroju zakonnego. W naszej Parafii mają swoje domy siostry Orionistki – habitowe i siostry Westiarki – bezhabitowe.
Zgromadzenie Sióstr Westiarek Jezusa zostało założone przez bł. o. Honorata Koźmińskiego w okresie trudnym dla Kościoła, podczas zaborów. Powstanie Styczniowe w 1863 r. wywołało straszne represje ze strony zaborców. Zwrócono się również przeciw Kościołowi. Kasata zakonów, zamykanie kościołów miały według planu zaborców doprowadzić do szybkiego upadku Kościoła katolickiego na ziemiach polskich. O. Honorat wie: „że życie zakonne jest instytucją Boską, więc ustać nie może, bo bez niego Ewangelia nie byłaby wypełnioną, a zatem tylko formę może zmienić i musi zmienić. Wie, że można służyć Bogu i bliźnim bez habitu i klasztoru”. Z takim zrozumieniem i zasadami wkracza w nowy etap swojego życia, najważniejszy, tworzący nowa epokę w dziejach historii zakonu.
W 1882 r. zostało założone Zgromadzenie Sióstr Westiarek Jezusa. Nazwa Zgromadzenia pochodzi od łacińskiego słowa: vestis – tzn. ubieranie, szata, strój. Stąd też siostra Westiarka to ta, która troszczy się o szaty liturgiczne, o zewnętrzny wystrój kościoła i to wszystko, co łączy się z godnym przeżywaniem liturgii. W duchu Ewangelii prowadzimy życie ukryte nie ujawniając światu swego powołania, abyśmy mogli naśladować życie Jezusa i Maryi w Nazarecie oraz miały większą możliwość oddziaływania w środowisku świeckim.

Na terenie Włocławka powstał jeden z pierwszych domów Zgromadzenia Sióstr Westiarek Jezusa. Siostry w zaciszu swojego domu pracują dla dobra Kościoła wykonując szaty liturgiczne, ale przede wszystkim modlą się i wynagradzają Bogu za zniewagi wyrządzone Panu Jezusowi
w Najświętszym Sakramencie.

Cicha i ukryta praca sióstr bez stroju zakonnego jest często niezauważalna, ale bardzo potrzebna. Na przestrzeni 125 lat istnienia Zgromadzenia, siostry wykonały wiele pięknych i cennych prac związanych z życiem Kościoła w Polsce i w świecie. Na szczególną uwagę zasługują cztery sukienki do Matki Bożej, które zdobią cudowny obraz na Jasnej Górze.

To ciche, ukryte przed światem życie, to bohaterskie nieraz poświęcenie się dla Boga, nikomu oprócz Niego nieznane jest pięknym darem i największą ozdobą Zgromadzenia.
Jeżeli w głębi serca usłyszysz szept wołający „Pójdź za Mną” nie opieraj się, idź za głosem serca i zapukaj do drzwi Sióstr Westiarek Jezusa. Tu spotkasz Boga, rozeznasz swoje powołanie, odkryjesz i rozwiniesz talenty, którymi cię Bóg obdarzył i będziesz mogła każdego dnia budować swoje relacje z Bogiem i ludźmi. Organizujemy też rekolekcje dla dziewczyn, które chcą z bliska zobaczyć życie i pracę sióstr. Bóg daje ci wolność wyboru, ale wiedz, że powołanie zakonne to najpiękniejsza i najwznioślejsza służba BOGU, największej MIŁOŚCI.


Kontakt pod adresem:

ul. Krokusowa 9, 87-800 Włocławek; tel. (54) 237-18-40.
Zapraszamy – przyjdź i zobacz.Odwiedziny gości
Dziś:77
Wczoraj:197
W tym tygodniu:77
W tym miesiącu:1,506
W tym roku:10,790
Wszystkich:93,660